Články

Píšeme o angličtine

reklama

Angličtinu dnes využijete pri práci v kancelárii, ale aj pri upratovaní...prečo je to tak?

Upratovačka

Jazyk je základný nástroj pomocou ktorého sa dorozumievame a vďaka ktorému dokážeme zdieľať naše názory, potreby či nápady s inými ľuďmi.

Anglický jazyk sa za posledné desaťročia prepracoval na top priečky v používanosti. Podľa prieskumov sa tiež jeho štúdiu venuje najviac ľudí na svete. Prečo je to tak a ako sa stalo, že práve angličtina sa prepracovala na výslnie?

Anglický jazyk sa dnes používa v oblasti obchodu, v medicíne, vede a dokonca aj v diplomacii. Jej postavenie medzi jazykmi je kľúčové, avšak nebolo to tak vždy.

Britská kolonizácia bol jeden z prvých krokov, ktorý viedol anglický jazyk na priečke používanosti nahor. Pôvodne sa anglicky hovorilo iba na britských ostrovoch, ale pri obchodovaní s Áziou, Afrikou a inými cudzími krajinami, sa postupne Briti usádzali aj v týchto oblastiach a jazyk sa prirodzene šíril ďalej. Jeho pôsobisko bolo pôvodne najmä v obchodom styku a administratíve. Neskôr sa však stal v nových krajinách jazykom vzdelanosti a určitého postavenia. Postupne tak začala angličtina nahrádzať honosné postavenie francúzskeho jazyka u ľudí vzdelaných v literatúre, poézii či filozofii.

Americký obchod po druhej svetovej vojne expandoval do celého sveta a s ním aj anglický jazyk. Obľúbenosť jazyka značne rástla aj vďaka obľúbenosti americkej hudby ako bol jazz, rock 'n' roll a iných žánrov, ktoré sa začali šíriť do sveta. Veľký vplyv v tomto období mal aj vývoz typického amerického filmu vďaka čomu sa o jazyk začala zaujímať aj široká verejnosť a nielen obchodníci. Hnutie hippies podporilo rozmach angličtiny nielen v USA, ale aj v celej Európe.

Kultúra, šport i hudobný priemysel sa zaslúžili o to, že anglický jazyk sa stal univerzálnym a predstavuje určité označenie kvality. Veľkorozpočtové filmy sa prvotne natáčajú práve v anglickom jazyku. Šport prijal pre jednotlivé pravidlá anglické názvy a každý športovec sa pre ľahšie porozumenie snaží aspoň zbežne vedieť vyjadrovať v angličtine. Ak chce hudobná skupina naozaj preraziť do sveta a získať svetový formát, je vhodné, aby jej piesne aspoň z časti spievali anglicky.

Technologický pokrok, ktorý prišiel vo forme internetu práve z anglicky hovoriaceho svetadielu, Ameriky, sa značne zaslúžil o rozmach. Hardvéry inteligentných technológií využívajú anglický jazyk a tým, že ich šírenie je veľmi agresívne a rýchle, prvotne použitý jazyk sa využíva v technológiách na celom svete. Technológie sú natoľko rozšírené, že už teraz nie je dôvod tento fakt meniť.

Vedecké výskumy sú bežne publikované dvojjazyčne, a to v originálnom jazyku i anglickom jazyku, aby boli prístupné širokej verejnosti. Hoci práca môže byť sama o sebe vynikajúca, akýsi punc serióznosti získa až prekladom do angličtiny, keď publikované tvrdenia bude môcť posúdiť celá svetová vedecká obec.

I keď ovládanie anglického jazyka vám ešte automaticky nezaručí úspech, predstavuje jeden zo základných pilierov jeho budovania. Preto nech už sa venujete čomukoľvek, minimálne základy angličtiny sa vždy zídu. Tak čo poviete? Idete do toho?

 

Bol pre vás článok užitočný alebo zaujímavý? Poteší nás vaše hodnotenie:

  1. hodnotenie článku priamo pod jeho nadpisom (max. 5 hviezdičiek)
  2. hodnotenie na našom profile Facebook (max. 5 hviezdičiek a text)
  3. hodnotenie na našom profile Google Maps (max. 5 hviezdičiek a text)

Vážime si každé pozitívne hodnotenie, ale aj pripomienky alebo kritiku. Každé hodnotenie nás motivuje v dosahovaní vyšších cieľov.

reklama

O nás

Projekt KurzAngličtiny je informačným uzlom pre všetkých, ktorí sa chcú učiť alebo sa zaujímajú o anglický jazyk. Na našej webstránke nájdete zoznam jazykových škôl a súkromných učiteľov anglického jazyka po celom Slovensku.

Adresa

Miroslava Klvačová
KurzAngličtiny
Pažického 412/12
907 01  Myjava

Top

Páči sa vám čo vidíte?

Close

Kliknite na preferovanú sociálnu sieť pre sledovanie nášho obsahu...