5 tipov ako si zapamätať novú slovnú zásobu bez zbytočnej driny
Slovná zásoba tvorí základ každého jazyka. Naučiť sa akýkoľvek gramatický jav bez dostatočnej slovnej zásoby je jednoducho nemožné.
Často sa však stáva, že i napriek veľkému vynaloženému úsiliu sa nám slová do pamäte nevryjú, ale naopak zmiznú bez stopy. Ako sa teda učiť, tak aby sme si anglickú slovnú zásobu uchovali?
Učte sa novú slovnú zásobu v kontexte, nikdy nie jednotlivo
Čo to znamená? Pokiaľ si vyberiete zo slovníka nové slovo a budete sa ho snažiť zapamätať bez akejkoľvek pomôcky alebo asociácie, len veľmi ťažko sa vám dostane do dlhodobej pamäte, teda ak práve neoplývate takýmto vrodeným talentom.
Snažte sa slová učiť vždy v kontexte alebo kolokácii. Efektívne je učiť sa slovo ako súčasť príbehu, každodennej situácie, spojte si ho so športom, ktorý máte radi alebo činnosťou, ktorá je vám blízka. Akékoľvek spojenie s kontextom, ktorý je vám blízky, pomôže.
Príklad: Chcete sa naučiť slovo pigeon (holub). Vo vašom meste na námestí vždy sedáva množstvo holubov a vy ich často pozorujete. Preto viete, že všetky autá v okolí námestia bývajú pošpinené trusom týchto vtákov. V kontexte tohto príbehu si slovo pigeon zapamätáte ľahšie ako samostatne stojace.
Učte sa nahlas
Mnohé štúdie potvrdzujú, že ucho je veľmi dôležitý nástroj na zapamätanie si slovnej zásoby. Preto je precvičovanie slovnej zásoby nahlas oveľa efektívnejšie ako prechádzanie zoznamu v mysli a po tichu. Vďaka hlasnému precvičovaniu počujete či vyslovujete slovo správne a navyše zanechávate vo svojom uchu zvukovú stopu, ktorá sa vám ukladá do pamäte.
Používajte vizuálne pomôcky
Zlaté pravidlo hovorí: „Radšej raz vidieť ako dvakrát počuť.“ Čo sa týka jazyka, je to trocha inak. Pri získavaní jazykových schopností je rovnako dôležité počuť ako aj vidieť. Vizuálne pomôcky pomáhajú mozgu vytvárať si v mozgu spojenia, ktoré nám zabezpečujú zapamätanie si slovnej zásoby. Učenie sa pomocou kartičiek, fotiek, obrázkov má obrovský benefit práve v spojení videného s počutým.
Urobte si slová zapamätateľnými
Ako? Spojte si slová v predstavách s čo najbizarnejšími alebo najvtipnejšími situáciami. Čím vtipnejšie bude vaše spojenie, tým ľahšie si slovo zapamätáte. Pokojne si nakreslite karikaturistický obrázok, v ktorom bude slovo zakomponované.
Prečo je to tak? Náš mozog ľahšie pamätá situácie a zážitky, ktoré v nás vyvolali akékoľvek pocity a emócie. A tak čím vtipnejšie alebo divnejšie spojenie vyvolávajúce emóciu si vytvoríte, tým jednoduchšie sa vám slovo uloží do zásoby.
Opakujte v správnom čase, používajte kedykoľvek
Existuje mnoho štúdií, ktoré vravia, kedy a ako často je nutné opakovať, aby ste si nové „slovíčka“ zapamätali .
Jedna obľúbená teória hovorí o tom, že novú slovnú zásobu je potrebné opakovať na 2, 7 a 12 deň po jej prvom počutí. Iná štúdia hovorí o potrebe si nové slová zafixovať hneď hodinu po ich prvom použití, následne o deň, o týždeň a o mesiac.
To, ako často budete opakovať závisí hlavne od vás. Dôležité je ale nevynechávať proces utvrdzovania si novej slovnej zásoby, pretože bez toho to nejde.
Naša rada: Skúste si novú slovnú zásobu zopakovať v deň jej prvého použitia, následne i deň potom a tiež o týždeň a mesiac. Podľa toho, koľko si budete zo slovnej zásoby pamätať pridajte alebo uberte opakovania pri ďalšej lekcii.
Používajte angličtinu a novú slovnú zásobu kedykoľvek je to možné. Ak máte málo príležitostí v reálnom živote, pokúste sa aspoň v predstavivosti vytvoriť si vetu s novým slovným spojením tak často ako sa len dá. Veď koľkokrát sa nudíte pri čakaní na autobus alebo v zápche. Využite čas a venujte sa praktickému využívaniu vašej slovnej zásoby.
Tak veľa zábavy priatelia!
Bol pre vás článok užitočný alebo zaujímavý? Poteší nás vaše hodnotenie:
- hodnotenie článku priamo pod jeho nadpisom (max. 5 hviezdičiek)
- hodnotenie na našom profile Facebook (max. 5 hviezdičiek a text)
- hodnotenie na našom profile Google Maps (max. 5 hviezdičiek a text)
Vážime si každé pozitívne hodnotenie, ale aj pripomienky alebo kritiku. Každé hodnotenie nás motivuje v dosahovaní vyšších cieľov.