Články

Píšeme o angličtine

reklama

5 tipov ako si prestať prekladať v hlave a začať plynulo rozprávať anglicky

Takmer každý začiatočník, ale aj mnoho pokročilých študentov sa v podobnej situácii nachádza pravidelne. Chcete odpovedať na položenú otázku v cudzom jazyku, ale najskôr si musíte preložiť, čo sa vás niekto pýta, potom si zostaviť odpoveď a nakoniec nájsť anglické slovíčka, ktoré poznáte a pomocou nich správne vytvoriť vetu.

Počúvať angličtinu v autobuse 

Takýto zložitý proces vás brzdí od plynulej konverzácie a naviac je poriadne stresujúci a namáhavý. Ako túto situáciu zmeniť ľahko a bezbolestne?

Aspoň pár minút denne žite angličtinou

Pokiaľ sa vám nedarí ísť podľa plánu a venovať sa štúdiu cudzieho jazyka ani zďaleka tak často ako by ste si predstavovali, venujte sa mu aspoň pár minút denne. Nastavte si menu v telefóne na anglický jazyk alebo nechajte nastavenia televízie či rádia v cudzom jazyku. Precvičovaniu cudzieho jazyka sa môžete pokojne venovať aj v sprche alebo v posteli pred spaním. Jednoducho na pár minút denne sa snažte uvažovať v angličtine, prípadne si spievajte anglickú pieseň. Čokoľvek s nádychom cudzieho jazyka je lepšie ako nič.

Počúvajte čo najviac anglických textov

Pokiaľ máte zapnuté rádio, snažte sa vnímať anglické texty piesní a rozpoznávať slová v nich. Počas obedovej prestávky si pustite stand-up show alebo video v anglickom jazyku. Pokiaľ vám robí problém rozpoznávať slová, zvoľte si podcasty alebo videá s titulkami. Na začiatok navoľte slovenské titulky, pokiaľ ste pokročilý, zvolte anglickú verziu titulkov. Ak patríte medzi advanced študentov, vypnite titulky úplne.

Používajte jednojazyčný slovník

Tomu, aby ste si prestali neustále v hlave prekladať texty tam a späť veľmi pomôže, ak začnete používať jednojazyčný slovník. Spočiatku sa môže takéto obohacovanie slovnej zásoby zdať ako veľká drina, ale mozgu skutočne lepšie vyhovuje, keď nemusí neustále preskakovať z jedného jazyka do druhého. Začnite jednoduchými slovami, ktorých význam poznáte. Postupne zistíte, že vám nerobí používanie monolinguálneho slovníka žiadne problémy a vaše uvažovanie v cudzom jazyku sa stáva prirodzenejším.

Snažte sa pomenovať všetko, čo vidíte

Dôležitým faktorom ovplyvňujúcim plynulosť konverzácie v cudzom jazyku je vaše sebavedomie. No a vaše cudzojazyčné sebavedomie sa rovnoúmerne zvyšuje kvantitatívnym obsahom slovnej zásoby. Dostatočnú slovnú zásobu si najlepšie vybudujete, keď začnete pomenúvať veci okolo seba. Keď sa ráno zobudíte, skúste sa pozrieť okolo seba. Viete pomenovať posteľ alebo skriňu v angličtine? Ak nie, zapíšte si tieto slová do slovníka alebo do telefónu. Večer si ich preložte a na ďaľší deň ráno už len zopakujte. Pokiaľ budete túto činnosť vykonávať každý deň a pri každej možnej udalosti, vaša slovná zásoba porastie raketovou rýchlosťou.

Nevyhýbajte sa konverzácii!!!

Pokiaľ si veríte natoľko, že začnete rozprávať a reagovať na podnety v cudzom jazyku, máte vyhrané. Vaše schopnosti sa pomocou konverzácie začnú rovíjať oveľa rýchlejšie ako keď budete iba neustále študovať novú slovnú zásobu a sledovať videá. Ak máte možnosť rozprávať s lektorom alebo cudzincom, nevyhýbajte sa jej. Počas konverzácie si uvedomíte čo vám ide dobre a kde máte medzery. Vďaka tomu sa dokážete sústrediť na problémové časti a doplniť si chýbajúce informácie.

 

Bol pre vás článok užitočný alebo zaujímavý? Poteší nás vaše hodnotenie:

  1. hodnotenie článku priamo pod jeho nadpisom (max. 5 hviezdičiek)
  2. hodnotenie na našom profile Facebook (max. 5 hviezdičiek a text)
  3. hodnotenie na našom profile Google Maps (max. 5 hviezdičiek a text)

Vážime si každé pozitívne hodnotenie, ale aj pripomienky alebo kritiku. Každé hodnotenie nás motivuje v dosahovaní vyšších cieľov.

reklama

O nás

Projekt KurzAngličtiny je informačným uzlom pre všetkých, ktorí sa chcú učiť alebo sa zaujímajú o anglický jazyk. Na našej webstránke nájdete zoznam jazykových škôl a súkromných učiteľov anglického jazyka po celom Slovensku.

Adresa

Miroslava Klvačová
KurzAngličtiny
Pažického 412/12
907 01  Myjava

Top

Páči sa vám čo vidíte?

Close

Kliknite na preferovanú sociálnu sieť pre sledovanie nášho obsahu...