Články

Píšeme o angličtine

reklama

Bohatá slovná zásoba v cudzom jazyku? To je predsa hračka.

Slovná zásoba tvorí záklaný kameň každého jazyka. Čím väčšiu slovnú zásobu máte, tým prirodzenejšie jazyk používate. Avšak!

Anglické slová na rukách

Ruku na srdce, to večné drilovanie slovíčok, nie je nijako lákavé a už vôbec nie jednoduché. Ako na to, aby ste s čo najmenšou námahou dosiahli čo najlepších výsledkov?

Opakovať, opakovať a .....opakovať?!

Už J.A. Komenský hlásal jedno z najpevnejších pravidiel, ktoré učeniu vládnu: „Opakovanie je matkou múdrosti“.

A pri získavaní slovnej zásoby z cudzieho jazyku to platí dvojnásobne. Ak sa chcete naučiť nové pojmy, je potrebné ich pravidelne opakovať až kým sa vám nevryjú na pevno do dlhodobej pamäti.

Nemajte prehnané ciele

Hoci získavanie slovnej zásoby tvorí základ úspechu, každý mozog, či už váš alebo môj, dokáže denne zvládnuť iba určité množstvo nových pojmov.

Podľa výsledkov vedeckých štúdií je maximálne množstvo novej slovnej zásoby, ktoré dokáže kapacitne mozog denne prijať , okolo 10 cudzích slov. Dôležité je však pravidelne si tieto novinky opakovať.

Dobrá rada 1: Optimálne je zvoliť si denne 5 slov, ktoré sa chcete naučiť. Mozog tak nebude preťažený a nebude mať tendenciu polovicu zabudnúť. Je predsa príjemnejšie si zapamätať 5 nových slov ako ich 5 zabudnúť.

Dobrá rada 2: V prípade, že sa chcete naučiť veľa slovnej zásoby v čo najkratšom čase, venujte sa v jeden deň slovám s rovnakým slovným základom. Naučte sa napríklad sloveso, k nemu pridajte podstatné meno s rovnakým základom, frázové slovesá, odvodené slová,... ( Napríklad: write, writing, write down, writer,...)

Obklopte sa cudzím jazykom

I keď nežijete v krajine, kde sa bežne rozpráva anglicky, je dobré sa s cudzím jazykom stretávať čo najčastejšie. Okrem pozerania videí, čítania kníh alebo novín, môžete toho urobiť oveľa viac.

Nalepte si lístočky so slovnou zásobou na chladničku alebo na iné miesta, kde sa často pohybujete. Aj letmý pohľad stačí na krátke opakovanie.

Poznámky, alebo slovnú zásobu, ktorú si neviete zapamätať, si pokojne odložte na toalete. Takto si určite nájdete čas aj na potrebné opakovanie.

Mnemotechnické pomôcky?

Mnemotechnické pomôcky sa vo výučbe používajú podstatne často a majú svoje opodstatnenie. Pokojne si ich viete vymyslieť i sami. Vytvorte si zo slovnej zásoby príbeh, báseň alebo rým. Pokojne skombinujte rodný jazyk s cudzím jazykom.

Rada: Čím bizarnejšia báseň alebo bláznivejší príbeh bude, tým ľahšie sa vám vryjú do pamäti. Je to možno neuveriteľné, ale skutočne to funguje.

Príklad: Hello, hello, this is yellow...

Nájdite podobné slovo v rodnom jazyku

Ak sa vám niektoré slová jednoducho nechcú uložiť do pamäte, nájdite si ku nim podobné slovo v slovenčine alebo inom jazyku, ktorým hovoríte. Vďaka tomu sa vo vašom mozgu vytvorí prepojenie, ktoré vám pomôže hľadané slovíčko vždy nájsť.

Príklad: Ak si nemôžete v angličtine zapamätať slovo polievka – soup [su:p], pomôže Vám slovenské označenie vtáka s podobným menom sup.

Tak s chuťou do toho!

 

Bol pre vás článok užitočný alebo zaujímavý? Poteší nás vaše hodnotenie:

  1. hodnotenie článku priamo pod jeho nadpisom (max. 5 hviezdičiek)
  2. hodnotenie na našom profile Facebook (max. 5 hviezdičiek a text)
  3. hodnotenie na našom profile Google Maps (max. 5 hviezdičiek a text)

Vážime si každé pozitívne hodnotenie, ale aj pripomienky alebo kritiku. Každé hodnotenie nás motivuje v dosahovaní vyšších cieľov.

reklama

O nás

Projekt KurzAngličtiny je informačným uzlom pre všetkých, ktorí sa chcú učiť alebo sa zaujímajú o anglický jazyk. Na našej webstránke nájdete zoznam jazykových škôl a súkromných učiteľov anglického jazyka po celom Slovensku.

Adresa

Miroslava Klvačová
KurzAngličtiny
Pažického 412/12
907 01  Myjava

Top

Páči sa vám čo vidíte?

Close

Kliknite na preferovanú sociálnu sieť pre sledovanie nášho obsahu...