Články

Píšeme o angličtine

reklama

Dokáže vás bilingvizmus ochrániť pred neurodegeneratívnymi ochoreniami?

V dnešnom svete globalizácie čím ďalej tým viac platí, že hovoriť dvoma alebo viacerými jazykmi je nielen výhodné, ale aj potrebné. Avšak okrem komunikácie existujú aj ďalšie benefity bilingvizmu, ktoré sú prekvapujúce a potešujúce zároveň.

Bilingualizmus

Komunikovať vo viacerých jazykoch má pre váš mozog hlbší význam ako si myslíte. Okrem iného totiž zlepšuje poznávacie schopnosti, ktoré nemajú priamu súvislosť s jazykom a dokonca chráni pred vznikom demencie v neskoršom veku.

Trénujte svoj mozog, budete múdrejší

Počas dlhého obdobia bolo učenie sa cudziemu jazyku v mladšom veku považované za zbytočne zaťažujúce pre detský mozog. Vedci presadzovali domnienku, že používanie 2 jazykov prináša deťom do mozgu určitý chaos a rozrušenie, ktoré brzdí akademický a intelektuálny rozvoj dieťaťa.

Avšak veda postúpila a objavili sa nové skutočnosti. Narušovanie používania mozgu bežným spôsobom je síce potvrdené, pretože bilingválny mozog používa oba jazykové systémy i v dobe keď sa využíva iba jeden jazyk a tak jeden systém blokuje druhý, ale toto blokovanie nie je úplne na škodu.

Pri tejto operácii totiž mozog musí rozlúštiť svoj vnútorný rozpor, podstupuje určitý tréning a tak posilňuje svoje kognitívne svalstvo. Čím viac trénuje, tým je mozog silnejší a teda múdrejší. Bilingválne hovoriaci ľudia sa tak stávajú rýchlejšími napríklad v riešení hlavolamov a rôznych rébusov.

Podľa mnohých vedeckých štúdií, bilingvizmus napomáha mozgu zlepšovať koncentráciu a mozog ľahšie ignoruje rozptyľovanie, keď sa potrebuje sústrediť. Vďaka tréningu pomocou bilingvizmu dokáže mozog ľahšie preskočiť na ďalšiu úlohu, ale pritom si podržať pôvodnú myšlienku.

Ako je to možné?

Odpoveď je jednoduchá. Keď rozprávate dvoma jazykmi, častejšie sa vám stáva, že sa rozprávate so skupinou ľudí v rôznych jazykoch. S bratom sa môžete zhovárať v materinskom jazyku ale s priateľom z Dánska v anglickom jazyku a to všetko počas jedného stretnutia a jedného rozhovoru. Takže musíte takpovediac prepínať z jazyka do jazyka automaticky a rýchlo, čo trénuje vás mozog.

Učte sa jazyk, vyhnete sa Alzheimerovi

Bilingvizmus v rannom i v neskoršom veku má svoje výhody. V rannom veku je váš mozog bystrejší a s pribúdajúcim vekom je menej náchylný na neurodegeneratívne ochorenia. Ako to?

Vedci prišli na to, že čím vyšší stupeň bilingvizmus jednotlivec dosahuje, tým menšia je pravdepodobnosť ochorenia Alzheimerovou chorobou. Čím lepšie hovoríte cudzím jazykom, tým viac tréningu máte za sebou, váš mozog je silnejší a tým neskoršie vás môže táto choroba postihnúť. No nie je to skvelé?

Bilingvizmus je v dnešnej dobe veľkou výhodou, ale kto by bol povedal, že bude mať taký dôležitý význam pre silu a zdravie nášho mozgu?

 

Bol pre vás článok užitočný alebo zaujímavý? Poteší nás vaše hodnotenie:

  1. hodnotenie článku priamo pod jeho nadpisom (max. 5 hviezdičiek)
  2. hodnotenie na našom profile Facebook (max. 5 hviezdičiek a text)
  3. hodnotenie na našom profile Google Maps (max. 5 hviezdičiek a text)

Vážime si každé pozitívne hodnotenie, ale aj pripomienky alebo kritiku. Každé hodnotenie nás motivuje v dosahovaní vyšších cieľov.

reklama

O nás

Projekt KurzAngličtiny je informačným uzlom pre všetkých, ktorí sa chcú učiť alebo sa zaujímajú o anglický jazyk. Na našej webstránke nájdete zoznam jazykových škôl a súkromných učiteľov anglického jazyka po celom Slovensku.

Adresa

Miroslava Klvačová
KurzAngličtiny
Pažického 412/12
907 01  Myjava

Top

Páči sa vám čo vidíte?

Close

Kliknite na preferovanú sociálnu sieť pre sledovanie nášho obsahu...