Články

Píšeme o angličtine

reklama

Učte sa angličtinu trochu ako deti

Deťom sa, podľa vedcov, vzdeláva v cudzom jazyku oveľa jednoduchšie ako dospelým jedincom. Deti sa cudzí jazyk totiž kŕčovito nebifľujú, ale najskôr si ho "napočúvajú", potom používajú jednotlivé slová a nakoniec skúšajú hovoriť slovné spojenia a celé vety.

Deti

Je to pre nich také prirodzené ako umyť si ruky alebo zájsť na toaletu. Podľa posledných výskumov je vhodné začať učiť deti cudzie jazyky v čo najmladšom veku. Jednoducho čím skôr, tým lepšie. Prečo? Malé dieťa dokáže aj cudzí jazyk vnímať ako materinský pokiaľ s ním prichádza do styku dostatočne často.

Avšak neznamená to, že keď už ste starší, tak sa jazyk nenaučíte, len už to nebude taký jednoduchý a prirodzený proces.

Aké pravidlá by sme si mali prevziať od detí?

1. Učenie hrou je zábava

Len veľmi ťažko by ste si dospelých študentov alebo dospievajúcu mládež posadili do kruhu na koberec a hrali s nimi bábkové divadlo alebo spievali škôlkarské piesne v cudzom jazyku. Avšak vzdelávanie malých detí takto prebieha. Preto pre ne učenie neznamená mučenie, ale práve naopak je to zábava. Zatiaľ čo sa deti zabávajú nenápadne prechádzajú do bilingualizmu. Pokiaľ sa vám nedarí pamätať si frázy alebo slovné spojenia, vytvorte si z nich jednoduchú i keď nezmyslenú básničku. Vďaka takejto mnemotechnickej pomôcke si jednotlivé formulácie jednoduchšie zapamätáte.

2. Malé deti sa tešia z učenia

Malé deti sa tešia z hry a z učenia sa. Neuvažujú nad tým, či sa zvládnu jazyk naučiť alebo ako používať jazyk v bežných situáciách. Jednoducho skočia do toho po hlave a tešia sa z aktivít a nových skúseností a znalostí. Tešte sa na hodiny výučby. Radujte sa z každého nového slovíčka, ktoré si zapamätáte. Všetko zvládnete ľahšie, pokiaľ to robíte robí s radosťou.

3. Bez strachu z nesprávneho

Deti sa neboja cudzí jazyk použiť kedykoľvek a kdekoľvek. Nemajú strach, že povedia niečo nesprávne, a preto používajú nové slovíčka bez problémov hocikedy. Pre správne a rýchle zdokonaľovanie jazyka je práve tento krok jeden z najdôležitejších. Darmo sa budete učiť jazyk, pokiaľ ho nebudete chcieť použiť. Prax je niekedy dôležitejšia ako veľká slovná zásoba.

4. Bilingvizmus je bežný

Vďaka tomu, že deťom predstavíte cudzí jazyk už v rannom veku, pochopia, že bilingualizmus alebo dokonca multilingualizmus je vo svete bežný a majú prirodzenú potrebu sa jazyk naučiť. No a na svete neexistuje nič také silné ako samotná vnútorná motivácia. Anglický jazyk je v modernej civilizácii najbežnejším dorozumievacím prostriedkom, a preto je i pre vás potrebné sa v ňom vzdelávať.

5. Akcent

Ak sa deti začnú učiť cudzí jazyk ešte ako malé, je veľká šanca, že v dospelosti nebudú znieť ako cudzinci. Podľa vedeckých výskumov bolo zistené, že čím sme starší, tým sa nám ťažšie učí cudzí jazyk s prirodzenou „natívnou“ výslovnosťou. No a čo ak ste svoju šancu ako malé deti nedostali? Nezúfajte, podľa odborníkov je jazyk jednou zo schopností, ktorú dokážete získať kedykoľvek počas života. Dobrá rada na záver: Začnite ihneď, pretože podľa výskumov je potrebných 10000 hodín na to, aby ste sa naučili cudzí jazyk používať plynule. Takže najvyšší čas začať, čo poviete?

 

Bol pre vás článok užitočný alebo zaujímavý? Poteší nás vaše hodnotenie:

  1. hodnotenie článku priamo pod jeho nadpisom (max. 5 hviezdičiek)
  2. hodnotenie na našom profile Facebook (max. 5 hviezdičiek a text)
  3. hodnotenie na našom profile Google Maps (max. 5 hviezdičiek a text)

Vážime si každé pozitívne hodnotenie, ale aj pripomienky alebo kritiku. Každé hodnotenie nás motivuje v dosahovaní vyšších cieľov.

reklama

O nás

Projekt KurzAngličtiny je informačným uzlom pre všetkých, ktorí sa chcú učiť alebo sa zaujímajú o anglický jazyk. Na našej webstránke nájdete zoznam jazykových škôl a súkromných učiteľov anglického jazyka po celom Slovensku.

Adresa

Miroslava Klvačová
KurzAngličtiny
Pažického 412/12
907 01  Myjava

Top

Páči sa vám čo vidíte?

Close

Kliknite na preferovanú sociálnu sieť pre sledovanie nášho obsahu...